Historia regionu

Historia ziemi Dziwnowskiej jest dość ciekawa i mało znana. Chcąc wydać książkę – przewodnik historyczny o gminie Dziwnów stwierdziłem, że znamy może 10% historii ziemi, na której przyszło nam żyć… Jest to dość przerażające, bo nie znamy historii ziemi na której żyjemy… Znamy (ze szkoły) z lekcji historii Polski, Kraków i Gniezno, ale zanim zbudowano te miasta to na Pomorzu Zachodnim już prosperowały wielkie emporia.
Innym tematem było odkrywanie samej historii. W obecnych czasach mało kto ma czas by pójść do biblioteki i szukać w badaniach, tudzież pójść do muzeum, nie mówiąc już o spotkaniu ze świadkami historii. Pisząc ową pracę pozytywnie się zdziwiłem, w dziwnowskiej bibliotece TAKIE książki??? Badania prowadzone w naszym regionie dowodzą odkryć jeszcze z epoki NEOLITU. Na spotkaniu z Panem Grzegorzem Kurką (dyrektorem Muzeum Ziemi Kamieńskiej) mogliśmy wziąć do rąk topór kamienny, który wykonał człowiek mieszkający w pobliżu Gostynia 5000 lat p.n.e.!!!!
Także w Muzeum im. Kaubego Pan Dyrektor (bardzo nam przychylny) pokazał harpun wyłowiony z morza na wysokości między Dziwnowem a Międzywodziem mający 11 tys. lat!!!!
Wstrząsającą epizodem było spotkanie z samymi świadkami historii. Opowiadania z domów rodzinnych i te najbardziej przerażające z czasów wojny, a nawet powojennych czasów…Wojna dla naszego pokolenia to abstrakcja, a oni poznali co to głód, ból, strach i śmierć…Później wolność – tylko jaka…Rozmawiałem z żołnierzami niemieckimi jak i polskimi. Rozmowy z pionierami wniosły do mojej pracy jeszcze inny powiew historii. To od nich poznałem prawdziwą historię kościoła na wydmie, jednostki wojskowej, Belony jak i samego ich życia w gminie Dziwnów.
Wiemy „coś” o Wikingach (Słowianach Zachodnich) i o II Wojnie Światowej, a pozostaje nam okres 1000 lat – co było? Gdzie było? Dlaczego było? A nie ma…
To dzięki przyjaciołom, znajomym, sympatykom oraz rekonstruktorom napisałem wyżej wymieniony przewodnik historyczny po gminie Dziwnów i mam skromną nadzieję, że uda się go wydać. W nim szeroko opisuję dużo więcej zdarzeń jak i rzeczy znajdujących się w naszej pięknej małej ojczyźnie, od czasów neolitycznych poprzez Słowian Zachodnich, piratów, Szwedów, Francuzów, aż po czasy obecne…
Poniżej umieściłem drobną część tego co ukaże się w książce.
Trzymajcie kciuki i zapraszam do współpracy!


 

Topór kamienny przywieziony przez Pana Grzegorza Kurkę podczas spotkania w bibliotece.

Datowany na 5000 lat p.n.e. Obecnie w Muzeum Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Harpun wyłowiony przez rybaków na wysokości między Dziwnowem a Międzywodziem.

Datowany 7000 lat p.n.e. oraz rekonstrukcja Harpuna z Dziwnowa-Międzywodzia. Obecnie w Muzeum im. Kaubego w Wolinie.


Słowianie Zachodni – tudzież Wikingowie

Na podstawie Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie. Tak mogli wyglądać wojownicy zamieszkujący gród Dziwnów (Dievenow) opisywany w kronikach. Pilnujący ujścia Dziwny…


Resztki drewnianego wraku prawdopodobnie z XIX wieku

(foto Jakub Maksymiuk)

img_9586 img_9585Obecnie złożony wrak jest wystawiony w Kamieniu Pomorskim


Kamień poświęcony największemu uzdrowisku (Kurhaus) nad Bałtykiem.

Zniszczone sztormem na przełomie 1913/1914 roku. Owe uzdrowisko w swoim najlepszym czasie przyjmowało do 6000 (!!!) „kuracjuszy” w ciągu roku.


Zaczopowany odwiert do wód solankowych pod Łukęcinem z 3 października 1893 roku.

(foto. Jakub Maksymiuk)


Dawniej droga wylotowa do Dziwnówka. Droga 102 (ulice Słowackiego i Wybrzeże Kościuszki) powstały po wojnie.

IMG_4048


Talerzyk z Hotelu Fritz Strassburg Berg Dievenow (Górny Dziwnów)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Osiedle rybackie – czyli polityka mieszkaniowa III Rzeszy… Budowanie prawie jednolitych domów to udogodnienie, zazwyczaj jeden projekt, wiadoma ilość zapotrzebowania materiałów budowlanych itp.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Tabliczka tożsamości żołnierza niemieckiego służącego w jednostce wojskowej w Dziwnowie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Ciekawostka – tabliczka tożsamości dla konia (zwierzęcia pociągowego)

napisane z błędem dlatego identyfikacja trwała bardzo długo. Jest to rzadkość gdyż podana jest właścicielka jak i miejscowość (zamiast jednostki wojskowej).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Tutaj w domu przy ulicy Słowackiego 1 mieszkał (generał) niemiecki dowódca jednostki wojskowej…

SONY DSC


Droga prowadząca nad jezioro Martwa Dziwna. Prawdopodobnie tutaj mieścił się obóz pracy dla żołnierzy polskich i francuskich. Na zdjęciu filar od bramy wejściowej do obozu i fundamenty po barakach…Niestety ostatni znak po byłym obozie owy filar od bramy został zburzony w 2017 roku podczas przebudowy drogi nad jezioro.

Niestety w 2017 roku podczas przebudowy drogi prowadzącej nad jezioro w/w filar został rozebrany. a resztki fundamentów zostały rozebrane.


Resztki zabudowań Wapno – zniszczonej w czasie wojny miejscowości. Po wojnie w tym rejonie było wysypisko śmieci.

foto Jakub Maksymiuk

DSCF0650


Droga prowadząca do Międzywodzia pod koniec wojny miała służyć jako pas dodatkowy dla niemieckich samolotów.

IMG_2988


Wyrwany (dosłownie) morzu niemiecki transporter Sd.Kfz251/? w 2004 roku. Podczas wydobycia wyrwano z niego przednie koła, później opisywano w Głosie Szczecińskim – jakoby były do niego przyspawane pociski 🙂 … Szczeciński Urząd morski przekazał transporter do Fortu Gerharda.

(foto. ©ms)


Coroczny rajd zaślubin. Muzeum Motoryzacji i Techniki w Tanowie wraz z Drużyną Grodu Trzygłowa celebrują zaślubiny z morzem. Według historii – pierwsze zaślubiny z morzem były na wysokości Dziwnówka


Pomniki walk o ziemię Kamieńsko – Dziwnowską w Dziwnowie i w Dziwnówku.


Obecnie już mało widoczna, ale wciąż zatopiona barka

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA


Pomniki po szpitalu „greckim” na terenie jednostki wojskowej – były cmentarz oraz na ulicy Parkowej w Dziwnowie.


W tym budynku przed wojną mieściła się publiczna szkoła. Po wojnie (1946 roku) powołano szkołę podstawową do 1961 roku. Później tutaj mieściła się biblioteka.

IMG_3998


Obecnie Hotel Nord w latach 1961-63 mieściła się tu szkoła podstawowa.


Szkoła tzw „1000-latka” dumna Alma Mater mieszkańców.


Doły po kopalni kredy w Dziwnówku – Wapnie. Kiedyś 6 obecnie 5 dołów o głębokości do 5metrów. Owa kopalnia mało eksploatowana prawdopodobnie ze względu na wyczerpanie surowców.

foto Jakub Maksymiuk

DSCF0679


Linia schronów i umocnień w Dziwnówku. Wybudowana po II Wojnie Światowej.


DOL czyli Drogowy Odcinek Lotniskowy, położony między Łukęcinem a Pobierowem

foto Jakub Maksymiuk

DSCF0783


Mało znany epizod związany z Dziwnowem (Gdynia). Na tym szkunerze swoje pierwsze kroki związane z żeglarstwem robił kapitan Baranowski.

foto. Adam Walbrecht

SAM_5440


Pozostałości po II Wojnie Światowej – elementy niemieckiej broni Panzerfaust

(bardzo niebezpieczne!!!!)

DSC_0724


„Silvana”/”Bałtyk”/”Baccara” czyli to co zostało z uzdrowiskowego epizodu Dziwnowa. Kompleks uzdrowiskowy Górny Dziwnów składał się z 6 obiektów po sztormie 1913/14 roku pozostał tylko jeden. Do lat 80-ych XX wieku podłączony do źródeł solankowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA______________________________________________________________________________________________________

22 maja 2017 roku podczas przebudowy parku u zbiegu ulic Wybrzeże Kościuszki i Kaprala Koniecznego odkryto 4 studnie. Dwie duże i dwie węższe. Prawdopodobnie były to studnie do ujęć solankowych gdyż w ich pobliżu do 1945 roku istniał budynek starego sanatorium.


„Latarnia Morska” z Dziwnówka mimo,że to tylko atrapa stała się wizytówką Dziwnówka. Pierwotnie wykonana przez robotników mleczarni z Kamienia dla programu „Turniej miast”. Po wszystkim umieszczona została w Dziwnówku jako sklep z produktami mleczarskimi – obecnie sklep z pamiątkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Dawna brama SPRM Belona. Kiedyś największy zakład pracy w gminie, mający własną flotę połowową, przetwórnie, chłodnie itp.

IMG_4066


Pomnik-symbol „Rybakom którzy oddali życie morzu” ufundowany przez pracowników i rybaków SPRM Belona

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Kościół w Dziwnowie pod wezwaniem św. Józefa Oblub. NMP

Kościół (1)


Kościół w Dziwnówku pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe


Kościół w Międzywodziu pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P.

IMG_4166


Nadanie Praw Miejskich. Od 2004 roku Dziwnów jest miastem.

DZIWNÓW 2007 LUTY Nadanie praw miejskich


ulica Dziwnowska w Berlinie

foto. Adam Walbrecht

BERLIN


Ulica Dziwnowska we Wrocławiu

(foto Gabriela Oleszczuk-Jarosz)

14218136_1169893213054086_470194508_n


Pomniki poświęcone spadochroniarzom – komandosom z Dziwnowa