NASI SĄSIEDZI

NASI SĄSIEDZI

Ziemia zachodniopomorska ma dużo atrakcji jak i wiele zabytków. Wszystko to jest bardzo mało propagowane, nad czym ubolewam… Na tej stronie pokrótce w paru słowach przedstawiam kilka miejscowości których według mnie warto zobaczyć(a takich miejscowości jest bardzo dużo). Strona będzie systematycznie rozbudowywana więc zachęcam do zaglądania i oczywiście zwiedzenia osobiście.


Świnoujście

To duże i stare miasto portowe. Miasto znane z Festiwalu FAMA. Jedyne miejsce na wybrzeżu w którym Bałtyk oddaje piasek, co powoduje,że w Świnoujściu są najszersze plaże na całym Polskim wybrzeżu. Na plaży od razu rzuca się w oczy ustawiony na zachodnim falochronie wiatrak – symbol Świnoujścia. W kościele w centrum miasta można zobaczyć podwieszony żaglowiec. Z historycznych umocnień Świnoujścia można zobaczyć trzy forty. Są to Fort Anioła, Fort Zachodni (Batterie Heningsen) oraz Fort Gerharda. Każdy z nich jest odrestaurowany i każdy można zwiedzić,a w Forcie Gerharda można także zobaczyć rekonstruktorów, którzy pokazują jak fort funkcjonował za swojej świetności. Niedaleko Fortu Gerharda znajduje się latarnia morska.Największa nad Bałtykiem.


Międzyzdroje

Kurort nadmorski znany z Hotelu AMBER BALTIC, Alei Gwiazd, Festiwalu Gwiazd jak i fantastycznego długiego molo. Ale nie tylko w samym centrum Międzyzdrojów znajduje się Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego, a niedaleko miasta można zobaczyć zagrodę żubrów. Parę kilometrów od Międzyzdroi w kierunku na Wisełkę znajduje się Wzgórze Gosań stamtąd rozpościera się piękny widok na większą część wybrzeża wyspy Wolin.


 

Wolin

Wolin to chyba najbardziej znane historykom miasto na wyspie. Trzeba tutaj napisać, że dużo miast w zachodniopomorskim jest starszych niż sławny Kraków i między innymi Wolin do takowych się zalicza… Jedno z ciekawszych miejsc-znane jako miasto wikingów i z FESTIWALU SŁOWIAN I WIKINGÓW. Festiwal coroczna trzydniowa impreza, która odbywa się zazwyczaj w pierwszy weekend sierpnia, na wyspie Recław w skansenie Jomsborg. Festiwal przyciąga turystów wypoczywających nad morzem, a sam festiwal czyli pokazy rzemiosła, odtworzenia obyczajów i walk sprzed 1000 lat przyciąga rekonstruktorów (całe drużyny) z całego świata. W Wolinie znajduje się również Muzeum im. Kaubego w którym eksponowane są eksponaty z wykopalisk archeologicznych na wyspie Wolin.


 

Wrzosowo (pow. kamieński)

Jest to wieś pomiędzy Dziwnówkiem a Kamieniem Pomorskim. To tu znaleziono stare osady ludzkie podczas badań w 1938 roku. Obecnie w miejscowości nie zachował się majątek ziemski właściciela sprzed II Wojny Światowej.Po działaniach wojennych mieszkańcy Wrzosowa ufundowali polskim żołnierzom pomnik na byłym cmentarzu. Wjeżdżając do Wrzosowa od strony Dziwnówka, za przystankiem stoi dom kryty strzechą ma on prawie 200 lat.


Kamień Pomorski

To stolica powiatu i siedziba władz miejskich jak i powiatowych. Miasto znane z FESTIWALU ORGANOWEGO. Równie stare jak Wolin. Po działaniach II Wojny Światowej i polityce urbanistycznej PRL zachowało się w Kamieniu mało zabytków ale są. Jest tutaj katedra razem z pałacem biskupim, kościoły, stare fosy, Brama Wolińska, elewator jak i zarys starego nabrzeża. Są tutaj dwa muzea Muzeum Ziemi Kamieńskiej w Kwartale Dominikańskim i Muzeum Kamieni w Bramie Wolińskiej.


Świerzno

To gmina w powiecie kamieńskim, W Świerznie znajdowały się dwa majątki ziemskie-obecnie został jeden. Kiedyś należał do bogatego rodu von Flemmingów teraz jest on w prywatnych rękach. Tak piękny i duży majątek wpisany jako zabytek wymaga dużych nakładów pracy i pieniędzy aby zachować go w dobrej formie. Kościół który jest nieopodal majątku jest także stary i zbudowany według technologii muru pruskiego. W samym kościele znajdują się podziemia w których pochowani są Flemmingowie.


Gostyń Szczeciński (pow. kamieński)

W tej miejscowości podczas badań w 1938 roku odkryto siedziby ludzkie z Neolitu, to tu wykopano kamienny topór datowany na 5000 lat p.n.e. – czyli starszy niż egipskie piramidy…To mała wieś ale ma swój pałac. Jest to pałac w stylu eklektycznym z końca XIX wieku powstał na miejscu średniowiecznego zamku. Do końca II wojny światowej należała do jednej rodziny von Brockhüsenów. Obecnie znajduje się w nim szkoła podstawowa. Do niedawna na miejscowej plebani widać było napisy w języku niemieckim :wino…w tym miejscu była karczma.


Cerkica

Mała ale bardzo stara miejscowość. Słynie z jedynego w całej Polsce stadionu pod ziemią (nie mają problemów jak piłka wyleci na aut). Ale najciekawszy obiekt znajduje się tuż obok stadionu. W śród dębów stoi studnia Ottona z Bambergu. Otton chrzcił Pomorze ale robił to nie pojedynczo a grupami. Prawdopodobnie na miejscowym wzgórzu gdzie stoi dzisiaj kościół był jakiś gród a w nim ludzie. Na polecenie swojego władcy zostali ochrzczeni. Otton z Bambergu chrzcił 50 lat po wybuchu wielkiego powstania, które obaliło wiarę w JCh i ludzie wrócili do starej wiary.Nazywamy to obecnie Reakcją Pogańską.


Trzęsacz

Trzęsacz mała miejscowości położona nad brzegiem Bałtyku. Na wydmie (klifie) stoi ostatnie pół południowej ściany kościoła zabieranego przez morze. Kościół gotycki wybudowany pierwotnie na najwyższym wzgórzu w okolicy i ok 2km od morza. W 1901 roku runęła do morza pierwsza-północna ściana.Obecnie stoi pół południowej ściany klif został zabezpieczony i wybudowano taras widokowy. Jest to zabytek klasy europejskiej.


Niechorze

W Niechorzu na mocy zarządzenia wydanego przez niemieckie Ministerstwo Żeglugi z dnia 15 maja 1863 r polecono wybudować latarnie morską. Ukończono ją w 1866 roku. jest jedną z najładniejszych latarni na Polskim wybrzeżu. Moc żarówki która tam świeci to 1000 W, a dzięki oprawie z pryzmatów odległość z jaką widziane jest światło to 20Mm.


Trzebiatów

Trzebiatów jak sama nazwa wskazuje to bardzo stare miasto. Już miano TRZEBA-jest synonimem ofiary słowiańskiej, którą trzeba złożyć. I potwierdzają to badania z 1938 roku gdzie znaleziono resztki słowiańskiej świątyni. Samo miasto oparło się działaniom wojennym i jest fantastycznie zachowane choć zniszczone…Stojąc na rynku widać zarys miasta na prawie niemieckim. Tuż obok ratusza znajduje się sgraffito przedstawiające słonicę, która przechodziła z cyrkiem przez Trzebiatów. Nad miastem góruje wieża kościelna-największego na pomorzu kościoła a w nim drugi po Zygmuncie dzwon…Mało znanym epizodem z miasta jest podpisanie w kaplicy św. Ducha w Trzebiatowie dokumentu stwierdzającego,że księstwo pomorskie jest protestanckie.Obecnie w Trzebiatowie jest jeden kościół katolicki, jeden ewangelicki oraz  cerkiew. W mieście mamy zabytek na zabytku: mury i fosy z XIV wieku, kamienice mieszczan, starą (pierwszą na pomorzu) aptekę, pałac księżnej Anny, działająca elektrownia wodna, baszta Kaszana, pomnik św.Jerzego, stara pruska szkoła wojskowa, kamień pokutny i wiele wiele innych…Kiedyś organizowano w Trzebiatowie Zawody Strażackich Sikawek Konnych – impreza rozwojowa lecz miasto nie miało pieniędzy na dalsze organizowanie zawodów.Obecnie w sierpniu organizowane są Dni Kaszy – powiązane historią z basztą Kaszaną.


 

Gryfice

To równie stare miasto jak Kamień, Wolin i Trzebiatów. Z tym ostatnim Gryficzanie nie pałali miłością wręcz przeciwnie… Miasto Gryfa ma dużo ciekawych budynków choć po wojnie było w nim dużo zniszczeń… W mieście w czasie ostatniej wojny mieściła się jednostka SS gdzie jeszcze do niedawna na jednym budynku widoczny był ich orzeł. Ciekawym miejscem w Gryficach jest muzeum kolejnictwa-jest ono bardzo mało rozreklamowane ale warte uwagi.Świetnie zachowane wagony, drezyny no i parowozy które jeździły kiedyś po całym Pomorzu. Obecnie w mieście Gryfa zagospodarowano park nad Regą jako Park Japoński. Bardzo ładnie wygląda Baszta Prochowa, a na rynku gdzie kiedyś stał ratusz znajduje się bardzo ładna fontanna.


Stuchowo

Mała miejscowość leżąca na drodze pomiędzy Świerznem a Gryficami. W Stuchowie znajduje się pałac, przed II Wojną Światową była to własność rodu von Plötzów – obecnie umieszczono tam szkołę co uratowało przepiękny gmach przed zniszczeniem.Nieopodal stoi zniszczony i niedziałający już młyn wodny.